Sztuka pod mostem. Siekierkowskim.

pod mostem Siekierkowskim

Wylądować pod mostem, to nie brzmi zachęcająco. Na szczęście tylko na chwilę i w poszukiwaniu sztuki. Zapraszam na krótkie zwiedzanie warszawskiego mostu Siekierkowskiego. Głównie od spodu.

Czy most Siekierkowski dziś zachwyca

Dwa dziewięćdziesięciometrowe, betonowe pylony i pomarańczowe olinowanie mostu wantowego robiło wrażenie, gdy w 2002 roku z pompą otwierano Most Siekierkowski. Dziś, wraz z kolejnymi inwestycjami drogowymi zapotrzebowanie na efektowne konstrukcje chyba zmalało, bardziej liczą się walory użytkowe. Te ostatnie most dalej zapewnia, łączy warszawski Mokotów z Pragą Południe. Gdzie tu jednak miejsce na walory turystyczne?

Most Siekierkowski w Warszawie

tak wygląda Most Siekierkowski w Warszawie

Galeria sztuki ulicznej pod Mostem Siekierkowskim

Otóż pod mostem znajduje się swoista galeria sztuki ulicznej. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich wyznaczył w stolicy miejsca, gdzie legalnie można malować. Taką przestrzenią są właśnie podpory Mostu Siekierkowskiego. Jak wyszło? W skrócie można napisać, że różnie. Jest trochę ciekawych dzieł ale i sporo pospolitych prób kaligraficznych. Rzecz jasna lepiej, że takie prace trafiają tu, gdzie mało kogo kłują w oczy.

street art Warszawa Most Siekierkowski

grafitti pod mostem siekierkowskim

warszawa street art pod mostem

Warszawa Sztuka Uliczna

Granat na ścianie pod mostem mural

sarenka pod mostem

niebieska ośmiornica pod mostem

Homer Simpson pod mostem w Warszawie

Szukajcie znikających Siekierek

Przy okazji warto zajrzeć na pobliskie Siekierki.  Nadrzeczna część Warszawy kojarzy się zwykle z tutejszą elektrociepłownią, ewentualnie z sanktuarium maryjnym. Tymczasem na naszych oczach Siekierki tracą swój lekko peryferyjny, podmiejski charakter.

Sanktuarium Siekierki Warszawa

Warszawa Siekierki Wał przeciwpowodziowy

Kopernik na Siekierkach

Flora Siekierki

Posesje zarośnięte zielenią, oldskulowe tabliczki sklepowe i klimat przypominający trochę ogródki działkowe – to wszystko wypiera wielkoskalowa deweloperka. Hasło tereny zalewowe nie zniechęca, zachęca za to bliskość centrum i przynależność do prestiżowego Mokotowa. Póki nie wszystko przejęły we władanie trzydziestoletnie kredyty hipoteczne, polecam pokręcić się rowerem po okolicy, można jeszcze znaleźć trochę smacznych akcentów.

Mieszkania na Siekierkach

Kapitalista pod Łazienkowskim

W drodze powrotnej trafiłem jeszcze pod Most Łazienkowski. A tam kryje się mural zdecydowanie antykapitalistyczny w swojej wymowie. Ładnie komponuje się z panoramą szklanych wieżowców po drugiej stronie Wisły.

Most Łazienkowski w Warszawie od spodu

Kapitalista pod Mostem

Panorama Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *