David Bowie – nowy mural w Warszawie

David Bowie Mural Warszawa

Mural David Bowie – takie dzieło pojawiło się niedawno na ścianie bloku przy ulicy Marii Kazimiery 1 w Warszawie. Wbrew temu, co wypisano na towarzyszącej muralowi tablicy, wypada odczytać go raczej jako wyraz uznania dla twórczości zmarłego w styczniu tego roku artysty, niż jako pamiątkę jego pobytu w Warszawie.

Wizyta Bowiego w stolicy w kwietniu 1976 roku trwała raptem kilka godzin. Podczas postoju pociągu relacji Zurych – Moskwa na Dworcu Gdańskim muzyk wyskoczył do Empiku i kupił płytę. To zdarzenie z podobnej ligi, co znalezione na siłę polskie korzenie u odnoszących sukces zagranicznych sportowców. Chociaż podobno zakupiona wtedy płyta zespołu Śląsk stała się inspiracją do powstania utworu pod wiele mówiącym tytułem Warszawa.

mural przy marii kazimiery 1 Warszawa

stacja muranów zorganizowała powstanie muralu david bowie

Sama muralowa inicjatywa jest godna odnotowania, cieszy zwłaszcza fakt, że postaci w końcu „niepomnikowej” oszczędzono spiżowego monumentu. Dzieło stanowi też miłą odmianę po muralach wojenno-martyrologicznych.

Projekt muralu wybrano w konkursie, po wstępnej selekcji dwie propozycje poddano pod głosowanie w Internecie. Także w Internecie zebrano część środków na wymalowanie Davida, resztę dołożyli sponsorzy.

tak wygląda nowy mural w warszawie poświęcony davidowi bowie

tak z bliska wygląda mural david bowie w warszawie

Sam malunek nawiązuje z jednej strony do wizerunku scenicznego artysty, z drugiej mamy akcent warszawski w postaci Pałacu Kultury i motyw ludowy zapewne odnoszący się do Śląska. Całość jest  zgrabna i czytelna. Jak już kiedyś wspominałem, nie jestem specjalnym miłośnikiem murali „ku czci”, ale mural przy Marii Kazimiery wypadł całkiem nieźle.

david bowie i mural warszawa

warszawa ulica marii kazimiery 1 mural david bowie

Nieuchronne wydaje się teraz odnalezienie polskich tropów u kolejnego artysty, który odszedł w dwa tysiące szestnastym. Czy Prince pojawi się na muralu, czy też dostanie skwer swojego imienia w gdzieś na Tarchominie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *