4 murale w Tczewie

Tczew Murale

Cztery murale w Tczewie to żywy dowód na zalety turystyki przypadkowej. Odwiedziłem Tczew z zupełnie nieturystycznego powodu. Widok z okna samochodu skłonił mnie jednak do zatrzymania się, wyciągnięcia z aparatu i uwiecznienia rzędu murali na blokach przy Alei Zwycięstwa. Potem okazało się, że za niektórymi z tczewskich murali kryją się całkiem ciekawe historie.

Co Zwiedzić w Tczewie? Murale

1.Tczew Mural ze zdjęciem Alfreda Eisenstaedta, Pocałunek – Aleja Zwycięstwa 1

Okazuje się, że słynny fotograł Alfred Eisenstaedt urodził się w Tczewie, dlatego jedno z jego najbardziej znanych zdjęć trafiło na szczytową ścianę bloku przy Alei Zwycięstwa. Na pierwszy rzut oka obraz namalowany w 2014 roku może budzić wyłącznie pozytywne emocje. Ikoniczne zdjęcie marynarza całującego pielęgniarkę  w Nowym Jorku na Times Square ma pokazywąć radość z kończącej się II Wojny Światowej.

Po latach okazało się, że fotografia wcale nie pokazuje zakochanej pary, a wracający z wojny marynarz po wysokoprocentowych trunkach całował napotkane przypadkowo kobiety. Bez ich zgody. W sumie zdjęcie jest zatem dowodem przemocy wobec kobiet, chociaż pewnie mało kto z odbiorców o tym wie. Dopisek #MeToo byłby na ścianie nie od rzeczy.

Tczew Mural Pocałuenk Alfred Eisenstaedt

Eisenstaedt Mural Tczew

2.Tczew Mural z Baśniowymi Założycielami Tczewa – Aleja Zwycięstwa 2

Kolejne naścienne dzieło także nawiązuje do słynnych tczewskich postaci. Tym razem postaci baśniowych, z książki Romana Landowskiego, który opisał początki Tczewa. Rybak Dersław wyłowił wiślaną boginię Jasną, a potem żyli długo i szczęśliwie. Derszewo, w którym mieszkali przemianowano z czasem na Tczew. Mural z tą właśnie historią zaprojektował młody mieszkaniec Tczewa. Postacie wymalowano go w 2016 roku.

Tczew Mural Jasna i Dersław

Baśń o Dersławie i Jasnej Tczew

3. Mural Tczewskie Zabytki – Aleja Zwycięstwa 3

Wybrany w konkursie Urzędu Miasta mural przedstawia w rysunkowej formie tczewskie kamieniczki, wiatrak i kościoły Komiksową panoramę zabytków miasta wykonano rok po powstaniu baśniowego sąsiada. Zdecydowanie nie moja estetyka, ale tczewscy urzędnicy wybrali właśnie tę pracę z kilkudziesięciu nadesłanych propozycji.

Tczew Mural Kolorowe Kamieniczki

Tczew Zabytki Mural

4. Mural Tczewskie Mosty – Aleja Zwycięstwa 4

W Tczewie znajduje się najdłuższy most kolejowy w Polsce. To ten niebieski, na muralu po prawej stronie. Drugi to most drogowy. Pod mostami moczą się nieproporcjonalnie wielkie postaci. Całkiem udana praca, łącząca wymagania konkursu prezydenta miasta z artystyczną wizją.

Tczewskie Mosty

Mural Mosty Tczew

Po powrocie do domu doczytałem, że Tczew dorobił się jeszcze muralu numer 5 i to od razu w wersji 3d. Znajdziecie go przy ulicy Armii Krajowej 61.

W Tczewie zdążyłem jeszcze rzucić okiem na amfibię stojącą na miejskim skwerze i obiecać sobie powrót do tego miasta. Obiecująco wyglądają między innymi zabudowania starego miasta, holenderski wiatrak i wieża ciśnień. Turystyka przypadkowa ma przed sobą przyszłość!

Tczew Murale

Jeśli lubisz murale, znajdziesz na blogu znacznie więcej street artu. 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *