Pierwotnie zamek w Chambord miał być tylko rezydencją króla na czas polowań. Skończyło się na postawieniu największego zamku nad Loarą. Oględnie mówiąc wieże zamku cechuje pewien nadmiar, ale przez pięćset lat zamek zdążył się godnie zestarzeć i broni się od zarzutów kiczowatości. Chociaż wygląda trochę jak budowla z filmów Disneya. Oficjalnie jednak, mamy do czynienia z jednym z wybitniejszych przykładów architektury renesansu. Pomieszanego z gotykiem.
Domniemany da Vinci
Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę komnat (ponoć 440), to nie dziwi fakt, że budowano go przez czterdzieści lat. Mimo skali przedsięwzięcia, król Francji nie spędzał w nim dużo czasu, zwykle podejmował tu ważnych gości. A król Franciszek I miał rozmach. W trakcie budowy dodał do projektu nowe skrzydła, także spiralna klatka schodowa nie była pierwotnie planowana.
Autorem tych ciekawych schodów miał być Leonardo da Vinci. Schody składają się z dwóch spiralnych odcinków, poprowadzonych jeden nad drugim. Brzmi zawile, chodzi jednak o to, że w jednej klatce schodowej mamy dwie pary schodów, które się nie przecinają. Da Vinci pozostaje jednak raczej domniemanym autorem projektu, tym bardziej, że zmarł jeszcze przed powstaniem schodów.
Wnętrze zamku nie jest już tak spektakularne jak wieże i kominy piętrzące się na zewnątrz. Poza spiralną klatką schodową zobaczymy trochę motywów myśliwskich i obrazów. Do obejrzenia są też królewskie sypialnie i kaplica, której wybudowania Franciszek pierwszy już nie doczekał. Zewnętrzne tarasy pozwalają przyjrzeć się bliska ozdobnym elementom dachów, dają też możliwość zorientowania się jak duży jest park w którym znajduje się zamek.
Chambord po polsku
Znawcy dopatrują się w całości pomieszania gotyku z renesansem i architektury włoskiej z francuską. Zamek wpisano na listę UNESCO. Pomijając kwestie formalne, w Chambord można przyjemnie spędzić czas, zarówno zwiedzając sam zamek, jak i włócząc się po okalającym go parku. Z miłych, a rzadkich rzeczy: broszura o zamku jest na miejscu dostępna po polsku, podobnie jak audio guide. Szczegóły na stronie zamku.