Zamki nad Loarą – Chambord

Chambord Zamek nad Loarą

Pierwotnie zamek w Chambord miał być tylko rezydencją króla na czas polowań. Skończyło się na postawieniu największego zamku nad Loarą. Oględnie mówiąc wieże zamku cechuje pewien nadmiar, ale przez pięćset lat zamek zdążył się godnie zestarzeć i broni się od zarzutów kiczowatości. Chociaż wygląda trochę jak budowla z filmów Disneya. Oficjalnie jednak, mamy do czynienia z jednym z wybitniejszych przykładów architektury renesansu. Pomieszanego z gotykiem.

Domniemany da Vinci

Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę komnat (ponoć 440), to nie dziwi fakt, że budowano go przez czterdzieści lat. Mimo skali przedsięwzięcia, król Francji nie spędzał w nim dużo czasu, zwykle podejmował tu ważnych gości. A król Franciszek I miał rozmach. W trakcie budowy dodał do projektu nowe skrzydła, także spiralna klatka schodowa nie była pierwotnie planowana.

Autorem tych ciekawych schodów miał być Leonardo da Vinci. Schody składają się z dwóch spiralnych odcinków, poprowadzonych jeden nad drugim. Brzmi zawile, chodzi jednak o to, że w jednej klatce schodowej mamy dwie pary schodów, które się nie przecinają. Da Vinci pozostaje jednak raczej domniemanym autorem projektu, tym bardziej, że zmarł jeszcze przed powstaniem schodów.

fosa wokół zamku w Chambord

połaczenie gotyku i renesansu

skrzydło zamku w Chambord
fosa okala zamek

kolejna wieża nad Lorą

tędy wchodzi sie do zamku chambord

zamkowy dziedziniec
zbliżenie na schody

tu widzimy kawałek zamku przez inny jego kawałek

a tu widzimy dziedziniec

nadmiar to drugie imie zamku w chambord

Wnętrze zamku nie jest już tak spektakularne jak wieże i kominy piętrzące się na zewnątrz. Poza spiralną klatką schodową zobaczymy trochę motywów myśliwskich i obrazów. Do obejrzenia są też królewskie sypialnie i kaplica, której wybudowania Franciszek pierwszy już nie doczekał. Zewnętrzne tarasy pozwalają przyjrzeć się bliska ozdobnym elementom dachów, dają też możliwość zorientowania się jak duży jest park w którym znajduje się zamek.

w środku zamke juz mniej spektakularny

podobno schody zaprojektował leonardo da vinci

widok ze środka, kaplica

Chambord po polsku

Znawcy dopatrują się w całości pomieszania gotyku z renesansem i architektury włoskiej z francuską. Zamek wpisano na listę UNESCO. Pomijając kwestie formalne, w Chambord można przyjemnie spędzić czas, zarówno zwiedzając sam zamek, jak i włócząc się po okalającym go parku. Z miłych, a rzadkich rzeczy: broszura o zamku jest na miejscu dostępna po polsku, podobnie jak audio guide. Szczegóły na stronie zamku.

z bliska można zobaczyć dachy korzystając z tarasów okalajacych zamek
okno

widok na park w chambord

Kolejne zamki nad Loarą już niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *