Portofino – 60 minut we włoskiej oazie luksusu

Portofino co zobaczyć we Włoszech

Portofino to mała, pocztówkowa wioska na liguryjskim wybrzeżu. Pięciuset mieszkańców, kolorowe rybackie domki nad zatoką z zacumowanymi łódkami. Niestety Portofino to także nieznośna oaza luksusu: wielkie jachty przysłaniające krajobraz, sklepy luksusowych marek, posiadłości gwiazd estrady i przepłacone obiady w okolicznych knajpach. I najdroższy na świecie parking.

Portofino włochy

Portofino łódki unoszą się na wodzie

Portofino zwiedzanie

łodzie zacumowane we Włoszech

Wyciągamy kartki

Na początek zadanie matematyczne. Przygotujcie kartkę i długopis, łatwiej będzie wypisać dane i szukane. Dyktuję. Przyjechałem do Portofino samochodem. Jedyny parking w tym miasteczku kosztuje 5,50 Euro (słownie: pięć Euro pięćdziesiąt Eurocentów) za godzinę. Oblicz jak długo zostałem w Portofino. Można używać kalkulatora.

Jeśli kiedyś wybuchnie nowa rewolucja, to zacznie się tu. Póki co ochrona strzegąca jachtów radzi sobie jeszcze z gawiedzią zerkającą za burty żeby uszczknąć lepszego świata. Zwiedzający grzecznie poprzestają na zrobieniu zdjęć jadłospisom wywieszonym przed knajpami. Przecież inaczej nikt nie uwierzy po powrocie ile kosztowało tu espresso.

Turyści godzą się nawet z tym, że część ławek ma napis „prywatne”.  Dobrze, że nie „zarezerwowano”. Miejsca w Portofino nie ma za dużo, więc trudno uciec od głównych alejek i ekskluzywnej konsumpcji. Chyba że tego właśnie szukacie. Wtedy śmiało ocierajcie się o świat z pierwszych stron.

African cat jacht

portofino luksus

liguria co zwiedzić

lususowa odzież z włoch

luksusowe jachty włochy

sklep dior portofino

W tej scenerii plastikowy nosorożec wiszący nad ziemią i różowe susły wydają się bardzo na miejscu. W Portofino wolne są tylko kaczki, chyba, że też płacą za parking.

nosorożec na wolności we włoszech

liguria i egzotyczna zwierzyna

Portofino kurort

Santa Margherita Ligure, czyli dokąd uciec z Portofino

Gdy już sprawdzicie na własnej skórze, czy do twarzy Wam z luksusem, najlepiej uciec do pobliskiego miasteczka Santa Margherita Ligure. Nie jest to może najciekawsze miasteczko w Ligurii, ale leży najbliżej Portofino i pozwala odetchnąć. Tutaj, jeśli znuży was nadmorska promenada, możecie wspiąć się na górę do spokojnego ogrodu utrzymanego we włoskim stylu. W ogrodzie znajduje się zabytkowa willa. Obok mały barokowy kościół. I widok z góry na zatokę. Wszystko gratis.

co zobaczyć w ligurii

okolice portofino

liguria plaża

co zobaczyć na północy włoch

santa margherita

santa margherita

stylowa posiadłość północne włochy

północne włochy atrakcje

Poza tym jest tu po prostu kawałek normalnego miasteczka, będzie gdzie przysiąść na pizzę czy kawałek farinaty (to smaczny placek z mąki z ciecierzycy, rzecz popularna w Ligurii). Nadal natkniecie się tu na eleganckie hotele i kołyszące się na wodzie jachty. Ale wszystko jest bardziej strawne. A i warunki parkowania nie przyprawiają o nerwowe ruchy w okolicy kieszeni, czy gdzie tam trzymacie środki płatnicze.

wynajem jachtu włochy

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *