Co zobaczyć w Ligurii #2 – Noli i Varigotti

zdjęcie przedstawia plażę w noli we włoskiej ligurii

Co zobaczyć w Ligurii, odcinek drugi. Tym razem na warsztat bierzemy dwa rybackie miasteczka: Noli i Varigottti. Dwa miejsca godne polecenia. No, może półtora. Bo jedno z miasteczek jest po pierwsze raczej po-rybackie, a po drugie ma coś na kształt irytującej promenady.  Ale o tym za chwilę.

Noli – rybackie łodzie i owoce morza

Zaczynamy od Noli.  Sądząc po liczbie mieszkańców (dwa tysiące z hakiem), miejscowość jest kameralna. Ale historycznie było to małe imperium: siedemdziesiąt dwie kamienne wieże i lokalne centrum handlu. Ba, aż do osiemnastego wieku Republika Noli cieszyła się niepodległością. Potem nastał Napoleon i skończyły się złote czasy.

na zegarze dwunasta trzydzieści

we włoszech warto odwiedzić ligurię

włoska policja

noli warto zwiedzić we włoszech

kiwaty cukini we włoszech

włochy najlepsze małe miasteczka
liguria co zwiedzić we włoszech

liguria noli

wieża w noli we włoskiej ligurii

Dziś ostały się raptem cztery wieże, ale  na wzgórzu nadal widać pozostałości zamku i kawałek murów. W samym Noli znajdziemy wąskie uliczki i kilka kameralnych placów. Najlepsze jednak czeka na plaży: poza nieuchronnymi rzędami leżaków stoją też rybackie łodzie z pełnym ekwipunkiem. Jeśli nawet podejrzewacie, że to tylko turystyczna inscenizacja, ciągle jest malowniczo, a rzekomi statyści uwijają się z sieciami niczym prawdziwi rybacy.

włochy rybackie łodzie

liguria co warto zwiedzić

w te sieci rybacy łowią ryby

Na plaży postanowiłem przetestować nowy, długi obiektyw i zabawić się w domorosłego paparazzo. Temperatura nie sprzyjała jeszcze trybowi bikini, więc w charakterze obiektów musieli wystarczyć mi mieszkańcy płci zdecydowanie męskiej oraz ludność napływowa o zacięciu handlowym. Najbardziej fotogeniczne były chyba jednak mewy. O obiektywie pewnie jeszcze napomknę w którejś z relacji, póki co muszę powiedzieć, że strzały zza węgła były nieco rozczarowujące.

grabie włochy liguria

mocowanie na kiju zapewnia świetną perspektywę

fiat na plaży

mewa we włoszech

Po plażowaniu możecie pokrzepić się w jednej z nolickich (nolitańskich?) knajpek. I tu rybacki charakter nie zawodzi: śmiało można zawinszować sobie talerz owoców morza.  Nie znam nazw wszystkich żyjątek, które pojawiły się na stole, ale dzielnie poradziłem sobie z każdą muszlą i odnóżem. Zdecydowanie to mocny punkt wizyty w Noli.

bar w ligurii

makaron z owocami morza we włoszech

mostek w noli

wieża brama włochy

malowane drzwi we włoszech

Varigotti – pocztówka kontra grodzona plaża

Jeśli poguglujecie sobie Varigotti, to można oczekiwać jeszcze bardziej malowniczej rybackiej miejscowości. No po prostu pocztówka w pastelowych kolorach.

W rzeczywistości większość nadmorskiej promenady to ruchliwa ulica i pogrodzona przez bary i hotele plaża. A kolorowe rybackie domki, które zobaczycie na pocztówkach trochę straciły swój urok po przekształceniu w pensjonaty. Ciągle zostało kilka ciekawych fasad i zakamarków w których stoją łodzie. Jeśli mielibyście przyjechać specjalnie do Varigotii, trochę szkoda zachodu. Można tu jednak wpaść  na chwilę po drodze z Noli.

liguria varigotti

uliczka z widokiem na morze liguryjskie

najlepsze plaże we włoszech

varigotti plaża

Kolejna korespondencja z Ligurii już niebawem. W odwodzie zostało jeszcze kilka niezłych miejsc. Powiem nawet, że najlepsze ciągle przed nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *