Camogli – przyjemna zatoka na Wybrzeżu Liguryjskim

Atrackjie Wybrzeża Liguryjskiego

Camogli to dawna rybacka wioska w Ligurii, o której mój przewodnik z osamotnionym globusem nawet się nie zająknął. A szkoda, bo jest tu zdecydowanie spokojniej niż w pobliskim Portofino, a tutejsza zatoka z kolorowymi fasadami nie ustępuje urodą bardziej znanemu sąsiadowi.

Riwiera Liguryjska co zwiedzić

Przylądek Portofino Camogli

Camogli i kolorowe fasady dawnych rybackich domów

kolorowe fasady w ligurii

Pięciuset kapitanów w Camogli

W średniowieczu Camogli było znaczącym portem, jeszcze pod koniec dziewiętnastego wieku na dwanaście tysięcy mieszkańców przypadało 500 kapitanów pływających obiektów różnej maści.

Dziś mieszkańców jest już o połowę mniej, a kapitanowie zajęli się obsługą turystów. Cały czas jednak w przystani znajdziecie łodzie. Jako, że zupełnie się na łodziach nie znam, chętnie się wypowiem: otóż większość wygląda na jednostki rekreacyjne, ale część służy połowom.

łodzie w Ligurii

połów ryb we Włoszech

jak wiązać węzły żeglarskie

Na zboczu schodzącym do morza stoi szpaler kolorowych domów, większość odnowiona i odmalowana. Najciekawiej wyglądają jednak te zabudowania, gdzie daje o sobie ząb czasu wspomagany przez ostre liguryjskie słońce. Tak jak na zabudowaniach przylegających do kościoła, gdzie można kontemplować kolejne, wypłowiałe warstwy farby i pęknięcia tynku. Na nadbrzeżu przesiadują mieszkańcy, niespiesznie przeglądający prasę. W oknach wisi pranie.

liguria atrakcje na wybrzeżu

camogli w ligurii

Camogli kolorowe domki

Tuńczyk i plażowy handel

Dla amatorów opalania dostępna jest kamienista plaża, dla amatorów opalania połączonego z zakupami dostępna jest oferta plażowych komiwojażerów. Niezależnie od zapatrywań na handel detaliczny warto zameldować się w jednej z lokalnych knajpek i spróbować steku z tuńczyka marynowanego w soku z cytryny. W środku lekko różowy, ale już nie surowy. Wszystko z widokiem na ścianę kolorowych budynków.

plaża w ligurii

handel na plaży we Włoszech

camogli włochy liguria

Poza spacerem promenadą warto też spróbować wspiąć się pod górę jedną z wąskich uliczek. Nie tylko spalicie kalorie z tuńczyka, jest też szansa na zgubienie się w jakimiś malowniczym zakątku.

włoska żarowka w ligurii

camogli uliczka

atrakcje w ligurii włochy

Nie ma się co łudzić, że będziecie tu sami, to miejsce popularne wśród turystów. Mimo to, nie ma tłumów i można w Camogli spędzić przyjemne popołudnie. Wygląda trochę jak Portofino w większej skali, za to bez luksusowej otoczki.

Zbliżamy się do końca liguryjskiej eskapady, w zanadrzu mam jeszcze miejsce, gdzie opalają się Liguryjczycy. Bo, że nie robią tego w  żadnym z miasteczek Cinque Terre, to pewne.

liguria jak wynająć jacht

wlochy_1578

wlochy_1580

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *