Brutalny Kijów – alternatywny przewodnik po betonowych atrakcjach

Kijów atrakcje alternatywne

Czy przewodnik po atrakcjach Kijowa może nie zawierać ani jednej cerkwi? Zapraszam na alternatywne zwiedzanie ukraińskiej stolicy. Zaczniemy od wizyty w krematorium, a potem będzie jeszcze ciekawiej. W planie dużo betonu, statek kosmiczny i chwila wytchnienia na plaży rodem z Miami.

Kijów atrakcje stolicy Ukrainy

Kijów co warto zwiedzić

Lista brutalistycznych budynków i ogólniej mówiąc, wszelkiej maści socmoderny, jest w Kijowie bardzo bogata. Tym kluczem zwiedzałem miasto, chociaż nie obeszło się bez dygresji zupełnie spoza betonowego klucza.

Jeśli słowo brutal jest Ci zupełnie obce, zapraszam na mały wstęp teoretyczny do wpisu  z Kiszyniowa. Tymczasem bez zbędnych powtórek zaczynamy wycieczkę po Kijowie.

1. Krematorium w Kijowie, ulica Baikova 16

Gdyby Wyjazdologia miała profil bardziej akademicki, napisałbym tak: poznawanie każdej kultury najlepiej rozpocząć od końca, a gdzie najlepiej się o nim przekonać,  jak nie w miejskim krematorium? Napiszę jednak tylko, że kijowskie krematorium to moim zdaniem najciekawszy architektonicznie budynek w mieście.

Zanim jednak wyruszycie w japonkach i hawajskich szortach wykonać tam popisowego selfiaka, warto pamiętać, że to działające krematorium, gdzie kijowianie przyjeżdżają pożegnać i spopielić swoich zmarłych krewnych. Klasyczne zwiedzanie jest zatem niezbyt na miejscu, przynajmniej ja nie czułem się tam komfortowo w roli turysty i starałem się zwyczajnie nie przeszkadzać. Tyle w sekcji savoir vivre, przechodzimy do architektury.

Kijów budynek krematorium

Kijów alternatywne zwiedzanie

przewodnik po Kijowie

A ta wygląda zupełnie kosmicznie, bez charakteryzacji zagrałaby w filmie science fiction z lat siedemdziesiątych. Sam budynek ukończono w 1981 roku, ale budowa trwała w sumie 13 lat. Architektura budynku i całego kompleksu pamięci pełnić miała funkcję terapeutyczną, z pewnością fantastyczne kształty są nie z tego świata, chociaż można się spierać czy faktycznie uspokają, czy też bardziej niepokoją. Pierwotnie w pobliżu stała też oryginalnie zdobiona ściana pamięci, jednak zaraz po jej powstaniu dekoracje pokryto tynkiem i tylko niewielki odkryty fragment pozwala się domyślać co skrywa warstwa tynku.

Na cmentarz na którym znajduje się krematorium można się dostać pieszo ze stacji Lybidska, ale przygotujcie się na dłuższy spacer.

co zwiedzić w Kijowie

Kijów architektura

Kijów alternatywnie

2. Kosmiczna Atrakcja Kijowa: UFO czyli Biblioteka Naukowo-Techniczna w Kijowie, Antonovycha 180

Ten, futurystyczny jak na swoje czasy, budynek stanowi żywy dowód na to, że trzeba się spieszyć ze zwiedzaniem kijowskiego modernizmu. Kosmiczny spodek wydaje się dziś opuszczony i stopniowo wchłaniany przez zabudowania pobliskiego centrum handlowego. Całość chroniona blaszanym ogrodzeniem, pozostaje tylko wybór najlepszego kadru z zewnątrz.

Kijów budynek Ufo

W Kijowie warto zobaczyć

Część w kształcie dysku pełniła kiedyś rolę audytorium i ciekawie korespondowała z drugą, bardziej klasyczną częścią, wyglądającą jak typowy biurowiec.  Niestety kompleks z 1971 roku niszczeje i może nie doczekać się uznania swojej wyjątkowej architektury za godną remontu.

Kijów atrakcje turystyczne

3. Dom meblowy w Kijowie, Bulwar Druzhby Narodiv  23

Dom meblowy z 1984 przywodzi trochę na myśl dalekowschodnie pagody, ale jest pełnokrwistym okazem modernizmu. Powstał, zgodnie z nazwą, jako miejsce sprzedaży mebli, nowatorsko jak na tamte czasy miał przedstawiać kompletnie wyposażone mieszkania. Czyli coś co znamy dziś, między innymi, z niebieskich hal meblarzy ze Szwecji.

Kijów dom meblowy

Dach domu meblowego Kijów

Zaskakująco, pierwotna funkcja budynku utrzymała się do dziś. Jeśli planujecie zakup mebli, to wizyta pod tym adresem będzie nie od rzeczy, chociaż wysyłka tapczanu do macierzy może swoje kosztować. Warto wejść do środka żeby zobaczyć od wewnątrz konstrukcję wygiętego dachu. Spodziewajcie się jednak, że wszelka próba fotografowania wnętrz zostanie zduszona w zarodku. Nie wolno i już. A dlaczego nie wolno? Bo nie wolno. Ale Panie, piękna architektura! No piękna, ale nie wolno. Nieostatni to podczas tej ekskursji przypadek, kiedy znudzony przedstawiciel bezpieczeństwa postanawia się wykazać. Można oczywiście się awanturować, ale chyba trochę szkoda zdrowia.

Kijów co zobaczyć

Kijów zakup mebli

4. Pałac Ukraina, Velyka Vasylkivska 103

Ta największa na Ukrainie hala koncertowa jest niestety upstrzona reklamami nadchodzących imprez,  co  utrudnia docenienie łukowato wygiętej fasady z żyletkowymi, pionowymi podziałami.  Budynek otwarto w 1970 roku, inna ważna liczba, to 3.714. Tylu widzów może pomieścić główna sala. Prawda, że dokładnie policzone?
Kijów Pałac Ukraina co warto zobaczyć

nietypowe atrakcje Kijowa

Pałac Ukraina

5. Hotel Salute – Ivana Mazepy 11

Przed nami kolejny przedstawiciel architektury kosmicznej. Hotel Salute miał być pierwotnie wieżowcem. Z większą liczbą kondygnacji prezentowałby się zapewne bardziej proporcjonalnie, ale już nie tak osobliwie. Miał być ponad dwuktronie wyższy, zabrakło jednak funduszy i dziś możemy nacieszyć oko charakterystyczną, walcowatą bryłą zwieńczoną okrągłymi otworami rodem z łodzi oraz asymetrycznie położonym, kolistym nawisem.  Na dole, nieopodal wejścia, warto zwrócić uwagę na zdobienia w postaci złotawych gwiazd.

Kijów Hotel Salute co warto zoabczyć

Kijów atrakcje turystyczne gdzie spać

Hotel Salute Kijow

Czy warto wejść do środka? To zależy czego szukacie. Hotelowe lobby to leniwa projekcja biznesowego sznytu rodem z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jeśli pewnym krokiem ruszycie do windy, to kolejne kondygnacje nie wnoszą już wiele więcej. Z ostatniego piętra można wydostać się na zewnętrzne, dość zniszczone schody, ale poza satysfakcją małego odkrywcy wiele więcej tam na Was nie czeka. W każdym razie na pewno nie widoki, tych zupełnie brak.

Jeśli powyższy ekstrakt hotelowej przygody to za mało, można w trzygwiazdkowym Hotelu Salute zerezerwować nocleg. Dajcie znać jak było.

wnętrze hotelu salute w kijowie

Kijów noclegi gdzie warto spać Hotel Salute

6. Pomnik Matki Ukrainy i Muzeum II Wojny Światowej

Pomnik Matki Ukrainy nie jest oczywiście betonowy, ale nie mogło go zabraknąć w tym przewodniku po Kijowie z dwóch powodów. Po pierwsze, cóż jest bardziej brutalne od wznoszącej się na sto dwa metry i ważącej 560 ton metalowej postaci kobiety z mieczem? Statua powstała w 1981 roku, stąd na tarczy widnieje jeszcze godło ZSRR, które ostało się mimo tutejszej ustawy dekomunizacyjnej.

Kijów Matka Ukraina co warto zobaczyć

Kijów przewodnik Matka Ukraina

Choć dzieło budzi dziś kontrowersje, to nie można mu odmówić swoistego uroku. Posępnego, ale i dumnego. Bez cienia ironii napiszę, że po skasowaniu wątków militarnych, jest w tym jakaś apoteoza kobiecości, żeby nie napisać: feminizmu.

Kijów beton przewodnik

Kijów Muzeum Historyczne II Wojny

Po drugie, pomnik stoi na terenie  Muzeum Historycznego Ukrainy w II Wojnie Światowej, a tu już betonu nie brakuje. Przechodząc przez grubo ciosane korytarze z surowego betonu mijamy pomniki żołnierzy i ludności cywilnej, wszystko w dużej skali i o surowym wyrazie. Nie przeszkadza to zwiedzającym w robieniu uśmiechniętych zdjęć. Na tle ruszających od ataku wojaków wyposażonych w pepesze i bagnety.

alternatywny Kijów

Kijów zwiedzanie muzeum drugiej wojny

Kijów muzeum drugiej wojny zwiedzanie atrakcji miasta

Uwagę zwraca także Znicz Chwały , który jednak z powodu oszczędności płonie tylko podczas wyjątkowych okazji. Zasilany gazem znicz okazał się wyjątkowo łasy na paliwo. Pozostaje więc tylko wspiąć się na jego podstawę, skąd roztacza się panorama zadnieprzańskich blokowisk, tonących w zieleni. Tak to przynajmniej wygląda z oddali.

Znicz Pokoju Kijów

blokowiska w Kijowie

co zobaczyć warto w Kijowie

7. Pomniki przy stacji Metra Dnipro

Porzucamy znów turystyczny szlak i ruszamy na stację metra Dnipro. Pierwsza linia. Stojące tam posągi Pokoju i Pracy spoczywają na modernistycznych klatkach schodowych, a wszystko na tle panoramy Dniepru i jego drugiego brzegu. Mówcie co chcecie, ale dla takich miejskich landszaftów warto zrobić przystanek.

Kijów Atrakcje Stacja metra Dnipro

Dnipro Kijów atrakcje

metro w Kijowie stacja Dnipro

8. Alternatywna atrakcja Kijowa – bazar przy stacji metra Lisowa

Wracamy do metra, żeby wyruszyć na ostatnią stację czerwonej linii. Przy stacji Lisova znajdziecie wielki bazar, gdzie nieco taniej niż w centrum kupicie czereśnie i napijecie się kwasu chlebowego. Generalnie oferta handlowa jest na tyle bogata, że nikt nie pozostanie obojętnym. Zwłaszcza koneserzy konfekcji. Jest tu sporo prawdziwego, kijowskiego życia, chociaż rozczarowani będą poszukiwacze egzotyki przez wielkie E. Czasem nieco osobliwie, ale podobnie jak na dowolnym polskim bazarze.

Kijów bazar Lisova

Kijów atrakcje kwas chlebowy

Rozczarowani będą także żądni hipsterskich doświadczeń w pobliskim Art Zavod Platforma. W założeniu miało być to coś na kształt znanych i u nas, pofabrycznych terenów zgentryfikowanych przez artystów, food trucki i street art. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że koło południa hipsterzy jeszcze śpią, a stylizowany na specnaz ochroniarz nie pozwala robić zdjęć. Być może źle trafiłem, bo znajdziecie też w sieci bardziej entuzjastyczne relacje z tego miejsca.

Kijów Art Zavod Platforma

kijów atrakcje art zavod platforma

9. Plaża jak z Miami, stacja metra Hydropark

Jeśli jesteście gotowi na odrobinę wyspiarskich atrakcji, wysiadamy na stacji metra Hydropark, czyli na jednej z kijowskich wysp. Do wyboru mamy tu dwie stylizacje rzeczywistości. Pierwsza przywodzi na myśl wczasy pracownicze z późnych lat osiemdziesiątych w kombinacji ze słowiańskich przykucem na betonie. Jakieś zagubione wesołe miasteczko, piwo na barce pamiętającej lepsze czasy.

Kijów stacja Hydropark

Kijów plaża hydropark

kijow przewodnik alternatywny

słowiański przykuc na betonie

Druga twarz Hydroparku to plaża Wenecja, chociaż powinna raczej nazywać się Baywatch, albo Miami. Spójrzcie zresztą na budkę ratownika. Tu klimat jest zdecydowanie współczesny: sport, ruch i uroda. Na horyzoncie wieżowce, z daleka niemal jak w Dubaju. Zbliżenie kadru ujawnia jednak wschodnie rysy wielkoskalowej mieszkaniówki. A złote, świątynne kopuły upewniają nas gdzie faktycznie się znajdujemy.

plaża Wenecja Kijów

Kijów miejska plaża atrakcje

panorama Kijowa przewodnik atrakcje

10. Prawilna siłownia plenerowa

Nieopodal plaży znajdziecie kolejną rasową atrakcję. Może hasło siłownia plenerowa nie brzmi szałowo. Ale jeśli wyobrazicie sobie ponad 200 stanowisk do ćwiczeń, zbudowanych z grubych łańcuchów, starych części samochodowych i generalnie masy rozmaitego, żelastwa, to już wiecie, że nie jest to kolejne miejsce do popijania izotonika i spoglądania na aplikacje treningowe. Niektóre z maszyn są tak fantazyjne, że nie wiadomo, czy w poprzednim życiu nie były narzędziami tortur. Inne po dołożeniu silnika od pralki spokojnie mogłyby udawać samobieżną haubicę.

Pierwsze przyrządy do ćwiczeń pojawiły się tu w latach sześćdziesiątych wraz z otwarciem stacji metra. Także dziś nie brakuje tu śmiałków dźwigających na łańcuchach grzejniki czy boksujących się z oponami.

Kijów siłownia pelnerowa Hydropark

11. Metro w Kijowie – mozaiki, perony i żetony

Podróż kijowskim metrem, to także atrakcja sama w sobie. Poza tym, że to bardzo wygodny i tani sposób przemieszczania się po mieście, to znajdziecie sporo ciekawych architektonicznie stacji. Zwłaszcza amatorzy mozaiki będą zadowoleni. Jeśli kusi Was wyczyn w postaci odwiedzenia najgłębiej położonej na świecie stacji metra, do dyspozycji jest stacja Arsenalna, 105 metrów pod powierzchnią. Jednak poza tym, że zjeżdża się tam ruchomymi schodami nieco dłużej i wyraźnie czuć w powietrzu wilgoć, miejsce nie oferuje więcej atrakcji.

Kijów stacja metra Atrakcje

Kijów atarkacj estacj ametra Arsenalna najgłębsza stacja

stacja metra w Kijowie

Atrakcją jest za to zakup żetonów na metro. Panie w kasach bardzo pilnują systemu jeden człowiek – jeden żeton, więc nie kupicie ich na zapas. To znaczy można próbować i w tym cała zabawa. Wydaje się, że ma to na celu promowanie biletów zakodowanych na kartach, ale dlaczego odmawiać sobie przyjemności z kontaktu z małym, zielonym, plastikowym żetonem?

Kijów żeton na metro bilet

KIjów mozaika

12.Stalowa Tęcza czyli Pomnik Przyjaźni

Łuk i towarzyszące mu pomniki symbolizować mają braterstwo narodów ukraińskiego i rosyjskiego. Powstały w latach 80, w sześćdziesiątą rocznicę powstania ZSRR . Dziś to braterstwo jest, oględnie mówiąc, wystawione na próbę. Stąd pomysły demontażu stojącego tu pomnika dwóch robotników wznoszących order z sierpem i młotem oraz kamiennych Kozaków podpisujących umowę poddania się rosyjskiemu zwierzchnictwu.

Nawet jeśli nie porusza Was monstrualna, stalowa tęcza, warto odwiedzić tę okolicę z powodu widoków z pobliskiego tarasu.

Kijów Łuk Braterstwa Narodów atrakcje

Kijów tęcza atrakcje

Kijów punkt widokowy

13. Murale w Kijowie

Dużo i kolorowo, tak jest z muralami w Kijowie. Mapkę ze szczegółami znajdziecie na tej stronie. Jeśli jednak nie interesuje Was żaden konkretny artysta czy dzieło, wystarczy po prostu eksplorować miasto i wchodzić w zakamarki, z pewnością zobaczycie sporo ulicznej sztuki.

Kijów Murale

mural w Kijowie

Kijów murale

murale w Kijowie atrakcje

Kijów Murale


14. Kukurydze – bloki przy stacji metra Obolon

W betonowym wpisie o Kijowie nie możemy sobie pozwolić na pominięcie bloków mieszkalnych. Nie zaserwuję Wam jednak zwykłych kwadratowych pudełek. Dwie wieże przy stacji metra Obolon z racji swojej formy nazywane są kukurydzami. Mimo że podobne z daleka, różnią sie detalami.

Kijów atrakcje bloki Obolon

Kijów brutalizm bloki mieszkalne

Kijów Obblon metro

Jak rasowe brutale, wspierają się w przyziemiu na betonowych kolumnach, a na dachu skrywają tajemnicze struktury. O zabudowanych balkonach nie muszę chyba wspominać. Mieszkańcy nie byli specjalnie gościnni, więc próba eksploracji wnętrza spaliła na panewce. Pozostała chwili beztroskiej zabawy na pobliskim placu zabaw. Utrzymanym w konwencji blaszano-betonowej.

Kijów Plac Zabaw

Kijów blaszany plac zabaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *