Atrakcje Estonii – Park Narodowy Lahemaa

Jeśli jesteście zmęczeni Tallinem, w niecałą godzinę możecie znaleźć zupełnie inną atrakcję Estonii. Park Narodowy Lahemaa oferuje lasy, puste plaże i dużo niewymagających szlaków. W sam raz aby uciec ze stołecznej starówki na kilka dni.

Estonia Atrakcje Lahemaa

 Estonia Atrakcje Lahemaa

 Estonia Atrakcje Lahemaa

Mniej znana atrakcja Estonii – Park Narodowy Lahemaa

Park Lahemaa położony jest nad Zatoką Fińską i powstał celu ochrony naturalnych terenów północnej Estonii. Od strony turystycznej wszystko zorganizowane bez zarzutu, doliczyłem się kilkunastu różnej maści szlaków, od bardzo krótkich (około 1 kilometra) do blisko 20 kilometrowych. Tereny nadają się też do zwiedzania rowerem, nie zgłębiałem specjalnie szlaków rowerowych, ale rowerzystów kręci się po okolicy sporo, więc raczej się da.

Na tablicach informacyjnych poczytacie o zasoleniu Bałtyku i o losie śledzia, więc z pewnością będzie wiele okazji do zadumy. A mówiąc poważnie: czytelne oznaczenia szlaków, darmowe mapki, ciężko się zgubić.

 Estonia Atrakcje Lahemaa

 Estonia Atrakcje Lahemaa

 Estonia Atrakcje Lahemaa

Kładki, schody w lesie i puste plaże – atrakcje Parku Lahemaa

W lesie często spotkacie kładki i schody, więc nie jeśli ktoś nastawia się na pionierską ekspedycję z użyciem liny i czekana, może czuć się nieco rozczarowany. Z drugiej strony zwykle będziecie wędrować sami, nawet w szczycie sezonu nie ma wielkiego tłoku.

 Estonia Atrakcje Lahemaa

Estonia co warto zwiedzić

Plaże najczęściej piaszczyste lub piaszczysto kamieniste. Jednak pogoda nie skłaniała do zanurzenia w Zatoce Fińskiej więc nie wiem jak Lahemaa sprawdza się w charakterze kąpieliska.

estonia-atrakcje-lahemaa_27

estonia-atrakcje-lahemaa_28

estonia-atrakcje-lahemaa_29

estonia-atrakcje-lahemaa_33

Poza krajobrazami władze Parku zorganizowały też otoczkę historyczną i kulturową: w drewnianych chatach można znaleźć ekspozycje o dawnych mieszkańcach tych okolic. Wystrój wnętrz, tabliczki informacyjne, sprzęt gospodarski i tym podobne artefakty. Szmaciane postacie w mundurze leśnika to już inwentarz z sekcji creepy, ale takie atrakcje też są dostępne. Generalnie nic na miarę Listy Unesco, ale do obejrzenia przy okazji wizyty na szlaku.

estonia-atrakcje-lahemaa_8

estonia-atrakcje-lahemaa_50

estonia-atrakcje-lahemaa_53

estonia-atrakcje-lahemaa_54

estonia-atrakcje-lahemaa_56

Obrazu dopełniają rozsiane gdzieniegdzie drewniane zabudowania w zdecydowanie skandynawskim stylu. Tu zdecydowanie czuć skandynawski charakter Estonii.

 Estonia Atrakcje Lahemaa

Noclegi Lahemaa

Jeśli chodzi o nocleg, polecam wioskę Viinistu. Po pierwsze znajdziecie w niej tani hotel zlokalizowany w dawnej przetwórni ryb. Pokoje z widokem na Bałtyk, a na dole niezła restauracja, z rybami rzecz jasna. Jakby tego było mało, w budynku obok znajduje się galeria estońskiej sztuki, z całkiem pokaźnymi zbiorami. Całość nazywa się Viinistu Art Hotel.

Nie oczekujcie standardu gwiazdkowego, ale tapczany mają haczyki do złączenia w podwójne łóżko! Poza tym ten widok z okna i możliwość pochwalenia się znajomym, że nocowaliście w przetwórni ryb warte są więcej niż Hilton i Sheraton razem wzięte.

Zatoka Fińska Estonia

 Estonia Atrakcje Lahemaa

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *