Supraśl – ikony, cerkiew i domy tkaczy

Co warto zobaczyć w Supraślu

Supraśl jest niewielki, a atrakcji całkiem w nim sporo. W sam raz na dwa spokojne dni, zwłaszcza poza sezonem. O tym co w Supraślu warto zobaczyć poza cerkwią i dlaczego będziecie wdzięczni Białostockiemu Urzędowi Celnemu dowiecie się już za chwilę.

Cztery i pół tysiąca mieszkańców brzmi obiecująco jeśli szukacie spokojnego miasteczka na kilka dni odpoczynku. Zakładam jednak, że nie zadowoli Was dowolnie wybrane z kilkuset małych miast w Polsce, bo może się okazać, że jedyną atrakcją jest lokalny kościół i dyskont spożywczy. W Supraślu zdecydowanie Wam to nie grozi.

co warto zobaczyć w Supraślu

1. Co warto zobaczyć w Supraślu – Cerkiew – Monaster Zwiastowania NMP

Zespół Klasztorny w Supraślu to pierwsze co zobaczycie wjeżdżając do miasta. Niestety budynek to rekonstrukcja, oryginał z szesnastego wieku wyleciał w 1944 roku. Cerkiew jest uzbrojona w wieżyczki, co zdradza jej obronny niegdyś charakter. Jeśli widzieliście Pałac Branickich w Białymstoku, to klasztorna dzwonnica wyda Wam się dziwnie znajoma. Całość warta obejrzenia, szczególnie, że w zabudowaniach  znajdziecie największą chyba atrakcję Supraśla. O tym w kolejnym punkcie.

cerkiew w Supraślu

atrakcją Supraśla jest klasztor

męski klasztor prawosławny w Supraślu

cerkiew obronna w Supraślu

2. Co warto zobaczyć w Supraślu – Muzeum Ikon w Supraślu

Tę supraską atrakcję sponsoruje Białostocki Urząd Celny. Do muzem trafiają bowiem, ni mniej ni więcej, dewocjonalia z nieudanych prób przemytu. Muzeum z gatunku tych nowoczesnych: raczej opowie historię niż zanudzi historycznymi detalami. Najpierw wprowadza w klimat nabożeństwa w cerkwi, potem pokazuje kolejne etapy pisania ikon i różne ich typy. Zdecydowanie warto, sprawdźcie tylko najpierw o której startuje kolejne oprowadzanie.

muzeum ikon w supraślu

ikony w Supraślu

jak się pisze ikony

rodzaje ikon

3. Co warto zobaczyć w Supraślu – Domy Tkaczy

Przy ulicy 3 maja w Supraślu stoją dawne domy tkaczy.  Z dziewiętnastego wieku, chociaż dziś większość całkiem odnowiona. Jedne odnowione z większym, inne z mniejszym smakiem. Rzędy drewnianych zabudowań z widokiem na kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy nadal jednak wyglądają malowniczo.

domy tkaczy w Supraślu

Supraśl gdzie zjeść kiszkę ziemniaczaną

drewniane domy w Supraslu

4. Co warto zobaczyć w Supraślu – Stara Poczta

Stara poczta w Supraślu to budynek w bogatą  historią. Zaczynał w osiemnastym wieku jako dom klasztornych ogrodników, potem zamienił się w karczmę aby w dwudziestym wieku zostać siedzibą poczty. Dziś raczej nie próbujcie zwiedzać wnętrza, mieści się tu bowiem zwykły dom mieszkalny. Ale z zewnątrz warto obejrzeć, miłośnicy drewnianej architektury będą ukontentowani bardziej niż z oglądania odpacykowanych domów tkaczy.

stara poczta w Supraślu

5. Co warto zobaczyć w Supraślu – Pałac Buchholtza

Budynek w stylu eklektycznym i żywy dowód na to, że przesada i nadmiar mogą się godnie zestarzeć. No bo czy połączenie francuskiego, niderlandzkiego i włoskiego renesansu z secesją i klasycyzmem może dobrze wyglądać? Może, ale dopiero po jakichś stu latach.

Pałac w Supraślu

pałac Buchholtza Supraśl

6. Co warto zobaczyć w Supraślu – Bulwary nad rzeką Supraśl

Dobre miejsce aby odpocząć do architektury, zarówno drewnianej, jak i murowanej. Zwykły spacer wzdłuż rzeki, ale widoki przyjemne. Można przekroczyć rzekę mostem, można skorzystać  z kąpieliska. Uwaga, jako tak zwana atrakcja abonusowa supraski mural! Widoczny rys kreski podlaskiej, typowo pod-białostockie cieniowanie.

bulwary w Supraślu

Zwiedzanie Supraśla

Mural Supraśl

most w supraślu

7. Co warto zobaczyć w Supraślu – szlaki piesze, rowerowe i kajakowe w Supraślu

W okolicach Supraśla nie będą nudzić się cykliści, miasto przygotowało dla nich kilka tras, zawiedzeni nie powinni być także piechurzy. Informacja o dostępnych trasach kajakowych jawiła mi się grudniową porą jako dość abstrakcyjna, ale pewnie w lipcu czułbym się zachęcony. W każdym razie w pobliżu Puszcza Knyszyńska i Puszcza Supraska, także zarówno z perspektywy siodełka jak i wiosła powinno być dobrze.

ścieżki rowerowe Supraśl

Supraśl szlaki

8. Co warto zobaczyć w Supraślu – Dom Ludowy w Supraślu

Wracamy do architektury drewnianej, tym razem międzywojenny modernizm. Obecnie siedziba lokalnego Centrum Kultury i Rekreacji oraz jednej z supraskich restauracji. Spokojnie, odpowiedź na pytanie gdzie zjeść w Supraślu jeszcze przed nami.

Supraśl domu ludowy

9. Co warto zobaczyć w Supraślu – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Muzeum to efekt drukarskich tradycji Supraśla. W klasztorze działała w siedemnastym wieku unicka drukarnia. Do obejrzenia maszyny drukarskie, możecie także zrobić własnoręcznie kawałek papieru.

Supraśl Muzeum Druku

10. Co warto zobaczyć w Supraślu – Ratusz w Supraślu

Jak to z lokalnymi budynkami bywa, ratusz nie był kiedyś ratuszem, był szkołą. Nie jest to obowiązkowa pozycja, ale i tak się na ratusz natkniecie spacerując po Supraślu.

Ratusz w Supraślu

10. Co warto zobaczyć w Supraślu – Teatr Wierszalin

W małym mieście rzadko zdarza się teatr. Szczególnie takiej klasy, Wierszalin to scena znana w kraju. Podobno spektakle często nawiązują do podlaskich tematów, ja nie trafiłem tym razem na spektakl.

Teatr Wierszalin Supraśl

11. Supraśl gdzie warto zjeść?

Jeśli szukacie lokalnych, zapewne traficie w Supraślu do baru Jarzębinka albo Spiżarni Smaków.  Gdy nasycicie się już pierogami, kiszką ziemniaczaną i kartaczami zachęcam do wizyty w Restauracji Prowincja mieszczącej się w domu ludowym. Z głośników reggae, w menu nowoczesna kuchnia z pomysłem.

Bar Jarzębinka Supraśl

Restauracja Prowincja Supraśl

Supraśl to dobry kierunek jeśli szukacie kompromisu między atmosferą małego miasteczka i turystycznymi atrakcjami. Nie będziecie się nudzić, ale unikniecie gorączkowego odhaczania kolejnych pozycji z listy obowiązkowych punktów do zwiedzenia. Polecam, nawet zimową porą.

Supraśl Wyjazdologia

suprasl-co-warto-zwiedzic-57

suprasl-co-warto-zwiedzic-68

suprasl-co-warto-zwiedzic-25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *