Maurzyce – skansen pod Łowiczem

Łowicz Skansen Maurzyce

Skansen w Maurzycach pod Łowiczem to wycieczka w świat wiejskiej architektury z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Oprócz chałup i stodół znajdą się też kapliczki, sprzęt rolniczy i całkiem drobny folklor w postaci łowickich wycinanek czy ozdobnych pająków. Zapraszam do Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach.

Łowicz Skansen w Maurzycach

Folklor Łowicki w Maurzycach

drewniana architektura Łowicz Maurzyce

Skansen w Łowiczu, czyli w Maurzycach

Ekspozycję w Maurzycach założono w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Składa się z dwóch części, każda pokazuje inny rodzaj wiejskich zabudowań. Pierwsza to okólnica czyli wieś z zabudowaniami wokół centralnego placu, na którym często stał kościół. Drugi rodzaj wsi to tak zwana ulicówka. Coś, co znamy dobrze z wielu współczesnych polskich wsi: domy stojące po obu stronach głównej ulicy. To tyle jeśli chodzi o mały elementarz planowania przestrzennego. Idziemy zwiedzać.

Stodoła w Skansenie w Maurzycach

wejście do łowickiej chaty skansen

Niebieskie łowickie chaty

Najbardziej pocztówkowym obrazkiem z łowickiego skansenu są malowane na niebiesko drewniane chaty, czasem zdobione jeszcze dodatkowo białymi malunkami. Przy odrobinie szczęścia i małym ruchu można usiąść na ławce przed chatą i udawać gospodarza. A potem wejść do środka. W budynku mieszkalnym zobaczymy typowe wyposażenie wiejskiej rodziny. Oprócz mebli i dewocjonaliów uwagę zwracają ludowe artefakty w postaci słynnych łowickich wycinanek i zwieszających się z sufitu pająków. Pytanie tylko jak długo można wytrzymać w izbie pomalowanej na tak intensywny kolor. No ale to rzecz gustu, nikt nie powiedział że dzisiejsza farba w odcieniu Zagubiony list albo Dryfująca Kra (true story) jest lepsza.

wnętrze łowickiej chaty

Oprócz budynków mieszkalnych w Maurzycach stoi też wiejska szkoła. I znów można liczyć na pełne wyposażenie wewnątrz: stare ławki, dekoracje ścian, jest też niewielkie mieszkanie dla nauczyciela.

łowicka szkoła podstawowa

wnętrze starej wiejskiej szkoły sjansen Maurzyce

Wędrujące budynki i spóźniona dzwonnica

Zrekonstruowane zagrody pozwalają przenieść się w czasie o dobrych kilkadziesiąt lat wstecz. Wśród atrakcji znalazł się też wiatrak typu koźlak i budynek karczmy. Bardzo klimatyczny jest drewniany, osiemnastowieczny kościół wraz z dzwonnicą. Ten barokowy budynek może pochwalić się w środku oryginalnymi elementami wystroju. Przeniesiono go do skansenu całkiem niedawno, bo w 2o06 roku, ze wsi Wysokienice. Co ciekawe, dzwonnica dołączyła do niego dopiero dwa lata później.

wiatrak koźlak Muarzyce

kosciól z w Wysokienic Maurzyce

Maurzyce kościół

późny barok skansen

Zabytki strażackie i trochę rdzy

Zrekonstruowano także budynek straży pożarnej wraz z ekspozycją strażackich pojazdów. Chociaż to już zabytki techniki nieco bliższe współczesności niż na przykład wspomniany wcześniej wiatrak. Ale miłośnicy marki Star będą ukontentowani.

Star strażacki skansen

bardzo stary pojazd ciężarowy

łowicka zagroda

Swoje miejsce znalazły wiekowe maszyny rolnicze czy wyposażenie warsztatu stolarskiego. Rudy od rdzy ciągnik rolniczy z pewnością byłby ozdobą zlotu wyznawców hasła #rustisnotacrime.

rust is not a crime

stara maszyna rolnicza

piękna łowicka chata

Lamus czyli schowek

Na stronie Łowickiego Parku Etnograficznego w  Maurzycach znajdziecie mapę ze wszystkimi zabudowaniami i krótki ich opis, chociaż żałuję, że nie pokuszono się o szerszą informację. Więcej szczegółów znajduje się na tablicach wiszących na budynkach. Można z nich na przykład dowiedzieć się, że lamus to nie tylko obelga z podstawówki, a również rodzaj drewnianego budynku gospodarczego.

Maurzyce obiad

Lamus

Skansen jest nieczynny od listopada od marca i lepiej przed przyjazdem upewnić się czy jest akurat otwarty. Tym bardziej, że w 2019 roku został poważnie zniszczony przez burzę i być może trwają jeszcze prace przy odbudowie budynków które ucierpiały w nawałnicy. Gdy już dotrzecie, polecam tutejszą pomidorówkę, zjedzoną rzecz jasna przed drewnianą chatą.

kapliczka łowicka

architektura łowicka

W moim prywatnym rankingu odwiedzonych skansenów Maurzyce trafiają do top 3. Spodziewajcie się kolejnych wpisów folklorystycznych w bliższej lub dalszej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *