Góry Stołowe – Szczeliniec, Błędne Skały i Skalne Grzyby

Góry Stołowe Co Warto Zobaczyć

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Znajdziecie tu atrakcje w sam raz dla nizinnych wyczynowców. Niby góry, ale nie sforsujecie się za bardzo. Będą niezłe widoki, ciekawe formy skalne (grzyby!), a w okolicy oldschoolowe uzdrowiska. Czyli maksimum atrakcji przy umiarkowanych amplitudach wzniesień. To wszystko atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych i okolic.

1. Noclegi w Górach Stołowych – nocuj w Karłowie

Jeśli chcecie solidnie pochodzić po Górach Stołowych, wygodnie będzie wybrać na bazę Karłów. Tu spotyka się kilka szlaków więc bez problemu dostaniecie się nie tylko na pobliski Szczeliniec, ale i do innych atrakcji Gór Stołowych. Karłów jest niewielki i baza turystyczna dość podstawowa, ale znajdziecie tu wszystko czego potrzeba – jest gdzie zrobić zakupy, jakiś obiad też dostaniecie. Chcecie Park Dinozaurów, też, niestety, jest.

Wioska ma jeszcze jedną zaletę: trudno tu o zasięg sieci komórkowych, więc jest szansa, że faktycznie odpoczniecie. Ja w Karłowie spałem w hotelu (cóż za niespodzianka) Karłów. Było sympatycznie.

Góry Stołowe Karłów Noclegi

Karłów co warto zobaczyć

2. Atrakcje Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki

Gdy pożądacie wszystkiego, co największe i najwyższe, zacznijcie od Szczelińca Wielkiego, to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Imponujące 919 metrów nad poziomem. W okolicach długich weekendów będą tłumy ale i tak warto się wdrapać na górę. Szczeliniec to w końcu dobry punkt widokowy. Podobno przy odrobinie szczęścia (czy jak chcą inni – przy sprzyjających warunkach pogodowych) można ze Szczelińca dostrzec Śnieżkę. Jeśli nie zobaczycie Śnieżki, macie duże szanse na śnieg w drodze na Szczeliniec – podobno zdarza się aż do lipca. Mogę powiedzieć, że w maju trochę śniegu faktycznie jeszcze było.

widok ze Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych

Góry Stołowe Atrakcje Szceliniec
bałwanek w Górach Stołowych

w drodze na Szczeliniec w Górach Stołowych
widok ze Szcelińca w Górach Stołowych

3. Atrakcje Gór Stołowych – Błędne Skały

Błędne Skały to druga po Szczelińcu najbardziej znana atrakcja Gór Stołowych. To coś na kształt labiryntu wijącego się między skałami. Wygląda to miejscami zjawiskowo, do tego stopnia, że w Błędne Skały stanowiły scenerię dla kilku filmów: tu kręcono Przyjaciela Wesołego Diabła oraz Opowieści z Narni. Na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciach.

Błędne Skały to warto zobaczyć w Górach Stołowych

Błędne Skały w Górach Stołowych
w Górach Stołowych warto zwiedzić Błędne Skały

zwiedź Błędne Skały to ciekawa atrakcja Gór Stołowych

4. Atrakcje Gór Stołowych – Skalne Grzyby

Nie musicie być zapalonymi grzybiarzami żeby docenić urodę Skalnych Grzybów w Górach Stołowych. Te malownicze skały przybierają różne formy, z grubsza chodzi o to, że skały na dole wietrzały szybciej niż te na górze. I już mamy grzyba. Niektóre z nich dorobiły się własnych nazw, można doszukać się Pignwina albo Borowika.

Skalne Grzyby w Górach Stołowych

Skalne Grzyby to ważna atrakcja Gór Stołowych
skalne atrakcje Gór Stołowych

5. Atrakcje Gór Stołowych – Skały Puchacza

Skały Puchacza są moim zdaniem ciekawsze od Szczelińca. Mamy tu skalne urwisko ze świetnymi widokami, a przy okazji nie ma tłumów i można spokojnie pokontemplować przestrzeń.

Skały Puchacza w Górach Stołowych

6. Atrakcje Gór Stołowych – Fort Karola

Pozostałości fortu strzegącego granicy austriacko-pruskiej pod koniec osiemnastegow ieku znajdziecie koło lisiej przełęczy. Nie jest to atrakcja z gatunku obowiązkowych, ale jeśli macie ją na swojej drodze (żółty szlak), można zobaczyć.

Fort Karola w Górach Stołowych

Góry Stołowe zobacz koniecznie
Fort Karola to mniej znana atrakcja Gór Stołowych

7. Okolice Gór Stołowych – Szosa Stu Zakrętów

Droga Stu Zakrętów to w wersji mniej romantycznej Droga Wojewódzka nr 387, którą pokonacie jadąc do Karłowa. Zgodnie z obietnicą jest dużo zakrętów ale i dobre widoki które wynagradzają konieczność energicznego kręcenia kierownicą na serpentynach. Chociaż przyznaję, że nie chciałbym ich pokonywać zimą.

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-34

8. Okolice Gór Stołowych – Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój – Muzeum Papiernictwa

To niewielkie miasto poza byciem uzdrowiskiem znane jest chyba z dwóch rzeczy. Pierwsza, to odbywające się tu co roku festiwale Chopinowskie, a drugą jest dusznickie Muzeum Papiernictwa. W muzeum weźcie udział w warsztatach przygotowywania papieru czerpanego – zobaczycie jak wyglądał kiedyś proces produkcji papieru i wrócicie do domu z własnoręcznie wykonaną kartką.

Muzeum mieści się w starym młynie papierniczym, w sumie to atrakcja godna uwagi nie tylko dla miłośników zabytków techniki. Ci ostatni obejrzą pewnie z wypiekami na twarzy okazji stare maszyny, na przykład ścierak prasowy.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

papier czerpany Duszniki-Zdrój

tak wygląda papier czerpany

Duszniki-Zdrój – Park Zdrojowy, Dworek Chopina, Kolorowa Fontanna i Pijalnia Wód

Poza zwiedzaniem muzeum w Dusznikach można pospacerować po Parku Zdrojowym w którym stoi dworek im. Fryderyka Chopina (tu odbywają się koncerty). Pasjonaci fontann znajdą tu pokazy Kolorowej Fontanny (podświetlona po zmroku), a spragnieni powinni udać się do zdrojowej pijalni wód, aby ze stylowego naczynka z dzióbkiem wychylic kilka łyków spod ziemi. Do wyboru pięć źródeł: Agata, Jacek, Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz oraz enigmatyczny zdrój B-4.

Duszniki-Zdrój fontanna Park Zdrojowy

co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdrój
gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-11

Rynek w Dusznikach z budynkami w stylu baroku i renesansu jest odnowiony i kolorowy.  W bocznych uliczkach znajdziecie trochę ciekawych budynków, także tych nadgryzionych zębem czasu. Malownicze bywają też hotel i pensjonaty, warto poszwędać się nieco po Dusznikach i porozglądać po fasadach, także tych drewnianych.

Jeśli chodzi o lokalną gastronomię, to wybór jest lepszy niż w Karłowie, możliwości noclegowe też szersze. Ale miasto nie jest już tak wygodne jako baza do wędrówek po Górach Stołowych.

Rynek Duszniki Zdrój

Duszniki-Zdrój co warto zwiedzić

dusznkiki zdrój
gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-19

drewniany dom Duszniki-Zdrój
ciekawe zakamarki Duszniki-Zdrój

9. Okolice Gór Stołowych – Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój – Dancingi, Restauracja Kosmiczna i Park Zdrojowy

W Kudowie-Zdroju poza obowiązkowym dancingiem w Restauracji Kosmiczna znajdą się także inne, mniej lub bardziej typowe dla uzdrowiska atrakcje. Z tych bardziej przewidywalnych Park Zdrojowy z obiektami w rodzaju pomnik-fortepian, Pijalnia Wód czy Sala Koncertowa.

Kudowa-Zdrój Restauracja Kosmiczna

atrakcje Kudowy-Zdrój

Kudowa Zdrój warto zobaczyć

Kudowa-Zdrój – Muzeum Zabawek, Ruchoma Szopka, Kaplica Czaszek

Z atrakcji mniej typowych można wybrać się do Muzeum Zabawek, obejrzeć zmechanizowaną szopkę, a w dzielnicy Czermna znaną kaplicę zbudowaną z ludzkich kości i czaszek. Ja osobiście tę ostatnią atrakcję pominąłem, więc nie znajdziecie tu zdjęć ludzkich szczątków.

Sama Kudowa liczy ponad dwukrotnie więcej mieszkańców niż Duszniki i nie ma już tego klimatu co tamto uzdrowisko. Trochę tu handlowego badziewia targetowanego pod kuracjuszy. Ale architektoniczne perełki też się znajdą.

Kudowa-Zdrój Park Zdrojowy

fortepian Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój co warto kupić

Kudowa-Zdrój ciekawe budynki

Atrakcji w Górach Stołowych jest całkiem sporo

Nie trzeba być fascynatem formacji geologicznych, żeby przyjemnie spędzić czas w Górach Stołowych. Szczyty może niezbyt wysokie, ale da się tak zaplanować szlaki, żeby uczynić zadość potrzebie (umiarkowanego) wyczynu. Nie będziecie się nudzić nawet przez tydzień.

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-2

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-52

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-74

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.