Góry Stołowe – Szczeliniec, Błędne Skały i Skalne Grzyby

Góry Stołowe Co Warto Zobaczyć

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Znajdziecie tu atrakcje w sam raz dla nizinnych wyczynowców. Niby góry, ale nie sforsujecie się za bardzo. Będą niezłe widoki, ciekawe formy skalne (grzyby!), a w okolicy oldschoolowe uzdrowiska. Czyli maksimum atrakcji przy umiarkowanych amplitudach wzniesień. To wszystko atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych i okolic.

1. Noclegi w Górach Stołowych – nocuj w Karłowie

Jeśli chcecie solidnie pochodzić po Górach Stołowych, wygodnie będzie wybrać na bazę Karłów. Tu spotyka się kilka szlaków więc bez problemu dostaniecie się nie tylko na pobliski Szczeliniec, ale i do innych atrakcji Gór Stołowych. Karłów jest niewielki i baza turystyczna dość podstawowa, ale znajdziecie tu wszystko czego potrzeba – jest gdzie zrobić zakupy, jakiś obiad też dostaniecie. Chcecie Park Dinozaurów, też, niestety, jest.

Wioska ma jeszcze jedną zaletę: trudno tu o zasięg sieci komórkowych, więc jest szansa, że faktycznie odpoczniecie. Ja w Karłowie spałem w hotelu (cóż za niespodzianka) Karłów. Było sympatycznie.

Góry Stołowe Karłów Noclegi

Karłów co warto zobaczyć

2. Atrakcje Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki

Gdy pożądacie wszystkiego, co największe i najwyższe, zacznijcie od Szczelińca Wielkiego, to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Imponujące 919 metrów nad poziomem. W okolicach długich weekendów będą tłumy ale i tak warto się wdrapać na górę. Szczeliniec to w końcu dobry punkt widokowy. Podobno przy odrobinie szczęścia (czy jak chcą inni – przy sprzyjających warunkach pogodowych) można ze Szczelińca dostrzec Śnieżkę. Jeśli nie zobaczycie Śnieżki, macie duże szanse na śnieg w drodze na Szczeliniec – podobno zdarza się aż do lipca. Mogę powiedzieć, że w maju trochę śniegu faktycznie jeszcze było.

widok ze Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych

Góry Stołowe Atrakcje Szceliniec
bałwanek w Górach Stołowych

w drodze na Szczeliniec w Górach Stołowych
widok ze Szcelińca w Górach Stołowych

3. Atrakcje Gór Stołowych – Błędne Skały

Błędne Skały to druga po Szczelińcu najbardziej znana atrakcja Gór Stołowych. To coś na kształt labiryntu wijącego się między skałami. Wygląda to miejscami zjawiskowo, do tego stopnia, że w Błędne Skały stanowiły scenerię dla kilku filmów: tu kręcono Przyjaciela Wesołego Diabła oraz Opowieści z Narni. Na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciach.

Błędne Skały to warto zobaczyć w Górach Stołowych

Błędne Skały w Górach Stołowych
w Górach Stołowych warto zwiedzić Błędne Skały

zwiedź Błędne Skały to ciekawa atrakcja Gór Stołowych

4. Atrakcje Gór Stołowych – Skalne Grzyby

Nie musicie być zapalonymi grzybiarzami żeby docenić urodę Skalnych Grzybów w Górach Stołowych. Te malownicze skały przybierają różne formy, z grubsza chodzi o to, że skały na dole wietrzały szybciej niż te na górze. I już mamy grzyba. Niektóre z nich dorobiły się własnych nazw, można doszukać się Pignwina albo Borowika.

Skalne Grzyby w Górach Stołowych

Skalne Grzyby to ważna atrakcja Gór Stołowych
skalne atrakcje Gór Stołowych

5. Atrakcje Gór Stołowych – Skały Puchacza

Skały Puchacza są moim zdaniem ciekawsze od Szczelińca. Mamy tu skalne urwisko ze świetnymi widokami, a przy okazji nie ma tłumów i można spokojnie pokontemplować przestrzeń.

Skały Puchacza w Górach Stołowych

6. Atrakcje Gór Stołowych – Fort Karola

Pozostałości fortu strzegącego granicy austriacko-pruskiej pod koniec osiemnastegow ieku znajdziecie koło lisiej przełęczy. Nie jest to atrakcja z gatunku obowiązkowych, ale jeśli macie ją na swojej drodze (żółty szlak), można zobaczyć.

Fort Karola w Górach Stołowych

Góry Stołowe zobacz koniecznie
Fort Karola to mniej znana atrakcja Gór Stołowych

7. Okolice Gór Stołowych – Szosa Stu Zakrętów

Droga Stu Zakrętów to w wersji mniej romantycznej Droga Wojewódzka nr 387, którą pokonacie jadąc do Karłowa. Zgodnie z obietnicą jest dużo zakrętów ale i dobre widoki które wynagradzają konieczność energicznego kręcenia kierownicą na serpentynach. Chociaż przyznaję, że nie chciałbym ich pokonywać zimą.

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-34

8. Okolice Gór Stołowych – Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój – Muzeum Papiernictwa

To niewielkie miasto poza byciem uzdrowiskiem znane jest chyba z dwóch rzeczy. Pierwsza, to odbywające się tu co roku festiwale Chopinowskie, a drugą jest dusznickie Muzeum Papiernictwa. W muzeum weźcie udział w warsztatach przygotowywania papieru czerpanego – zobaczycie jak wyglądał kiedyś proces produkcji papieru i wrócicie do domu z własnoręcznie wykonaną kartką.

Muzeum mieści się w starym młynie papierniczym, w sumie to atrakcja godna uwagi nie tylko dla miłośników zabytków techniki. Ci ostatni obejrzą pewnie z wypiekami na twarzy okazji stare maszyny, na przykład ścierak prasowy.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

papier czerpany Duszniki-Zdrój

tak wygląda papier czerpany

Duszniki-Zdrój – Park Zdrojowy, Dworek Chopina, Kolorowa Fontanna i Pijalnia Wód

Poza zwiedzaniem muzeum w Dusznikach można pospacerować po Parku Zdrojowym w którym stoi dworek im. Fryderyka Chopina (tu odbywają się koncerty). Pasjonaci fontann znajdą tu pokazy Kolorowej Fontanny (podświetlona po zmroku), a spragnieni powinni udać się do zdrojowej pijalni wód, aby ze stylowego naczynka z dzióbkiem wychylic kilka łyków spod ziemi. Do wyboru pięć źródeł: Agata, Jacek, Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz oraz enigmatyczny zdrój B-4.

Duszniki-Zdrój fontanna Park Zdrojowy

co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdrój
gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-11

Rynek w Dusznikach z budynkami w stylu baroku i renesansu jest odnowiony i kolorowy.  W bocznych uliczkach znajdziecie trochę ciekawych budynków, także tych nadgryzionych zębem czasu. Malownicze bywają też hotel i pensjonaty, warto poszwędać się nieco po Dusznikach i porozglądać po fasadach, także tych drewnianych.

Jeśli chodzi o lokalną gastronomię, to wybór jest lepszy niż w Karłowie, możliwości noclegowe też szersze. Ale miasto nie jest już tak wygodne jako baza do wędrówek po Górach Stołowych.

Rynek Duszniki Zdrój

Duszniki-Zdrój co warto zwiedzić

dusznkiki zdrój
gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-19

drewniany dom Duszniki-Zdrój
ciekawe zakamarki Duszniki-Zdrój

9. Okolice Gór Stołowych – Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój – Dancingi, Restauracja Kosmiczna i Park Zdrojowy

W Kudowie-Zdroju poza obowiązkowym dancingiem w Restauracji Kosmiczna znajdą się także inne, mniej lub bardziej typowe dla uzdrowiska atrakcje. Z tych bardziej przewidywalnych Park Zdrojowy z obiektami w rodzaju pomnik-fortepian, Pijalnia Wód czy Sala Koncertowa.

Kudowa-Zdrój Restauracja Kosmiczna

atrakcje Kudowy-Zdrój

Kudowa Zdrój warto zobaczyć

Kudowa-Zdrój – Muzeum Zabawek, Ruchoma Szopka, Kaplica Czaszek

Z atrakcji mniej typowych można wybrać się do Muzeum Zabawek, obejrzeć zmechanizowaną szopkę, a w dzielnicy Czermna znaną kaplicę zbudowaną z ludzkich kości i czaszek. Ja osobiście tę ostatnią atrakcję pominąłem, więc nie znajdziecie tu zdjęć ludzkich szczątków.

Sama Kudowa liczy ponad dwukrotnie więcej mieszkańców niż Duszniki i nie ma już tego klimatu co tamto uzdrowisko. Trochę tu handlowego badziewia targetowanego pod kuracjuszy. Ale architektoniczne perełki też się znajdą.

Kudowa-Zdrój Park Zdrojowy

fortepian Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój co warto kupić

Kudowa-Zdrój ciekawe budynki

10. Okolice Gór Stołowych – Kłodzko

Kłodzko dzieli od Gór Stołowych jakieś 30 kilometrów i ten dystans warto pokonać. Nad miastem góruje twierdza zapewniająca świetne widoki na okolicę. Obowiązkowa marszruta to przejście przez gotycki most Św. Jana, pochyły Rynek i wypatrywanie kamienic ze zwierzęcymi motywami. Podziemna trasa turystyczna zachęci pozostałych nieprzekonanych. Ruszajcie do Kłodzka bez wahania, póki jeszcze nie wszystkie części miasta doczekały się remontu. To szansa na dodatkowe smaczki. Po szczegóły zapraszam do osobnego wpisu o atrakcjach Kłodzka.

Atrakcją w okolicy Gór Stołowych jest Kłodzko

Atrakcji w Górach Stołowych jest całkiem sporo

Nie trzeba być fascynatem formacji geologicznych, żeby przyjemnie spędzić czas w Górach Stołowych. Szczyty może niezbyt wysokie, ale da się tak zaplanować szlaki, żeby uczynić zadość potrzebie (umiarkowanego) wyczynu. Nie będziecie się nudzić nawet przez tydzień.

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-2

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-52

gory-stolowe-co-warto-zobaczyc-74

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *